Hana Fraj

Zdravo, svete

Kako biti human u doba mašina
„Kristalno jasno! Frajeva sažeto analizira etička pitanja koja nas opsedaju u vezi sa veštačkom inteligencijom.“ Sunday Times
Optuženi ste za zločin. Da li biste radije da o vašoj sudbini odlučuje čovek ili algoritam?
Algoritam je dosledniji i nije sklon greškama u proceni. Opet, čovek može da vas pogleda u oči pre nego što donese presudu.
Dobro došli u doba algoritma, priču o ne toliko dalekoj budućnosti gde su mašine vrhunski vladari koji donose važne odluke — u zdravstvu, transportu, finansijama, bezbednosti, izboru onoga što gledamo, kuda idemo, pa čak i koga šaljemo u zatvor. Koliko bi dakle trebalo da se oslanjamo na njih? Kakvu budućnost želimo?
Hana Fraj nas nepristrasno vodi u obilazak dobrih i loših strana algoritama oko nas. U knjizi Zdravo, svete ona podiže poklopac sa njihovog unutrašnjeg mehanizma, demonstrira njihovu snagu, otkriva njihova ograničenja i ispituje jesu li oni zaista poboljšanje u odnosu na ljude koje zamenjuju.
„Jedna od dosad najbolje napisanih knjiga o podacima i algoritmima. Elegantna, promišljena i jasna priča o tome šta softver koji sve više upravlja našim životima može, a šta ne može da uradi. Izvanredno pristupačan vodič koji ne štedi čitaoca teških pitanja.“ Times
295 trykte sider
Forlag
Laguna
Har du allerede læst den? Hvad synes du om den?
👍👎

Vurderinger

  • Јелена Спарићhar delt en vurderingfor 2 år siden
    👍Værd at læse
    🔮Overraskende
    💡Lærerig
    🎯Læseværdig

    Knjiga obrađuje primere iz savremenog života o primeni veštačke inteligencije i posledicama koje ta primena može imati ili već ima na ljude.
    Primeri su životni, upečatljivi i teraju na razmišljanje.
    Vredi pročitati.

  • Zaljubljena u knjiguhar delt en vurderingfor 8 måneder siden
    💡Lærerig
    🎯Læseværdig

  • Darko Filipovichar delt en vurderingfor 4 år siden
    👍Værd at læse

Citater

  • Ognjena Jankovićhar citeretfor 4 år siden
    Slučaj medicine svakako je manje prožet napetošću od primera iz krivičnog prava. Ovde ne postoje tužilac i odbrana. Svi u sistemu zdravstvene nege rade sa istim ciljem – da pacijent ozdravi. Ali čak i tu svaki učesnik procesa ima donekle drugačiji skup ciljeva.

    U koji god aspekt života da se uvede algoritam, uvek će postojati neka vrsta ravnoteže. Između privatnosti i opšteg dobra. Između pojedinca i populacije. Između različitih izazova i prioriteta. Nije lako pronaći put kroz zamršene podsticaje, čak ni kada se na kraju nalazi jasna nagrada u vidu boljeg zdravstva.

    Ali još je teže kada su konkurentni podsticaji skriveni od pogleda. Kada se koristi od algoritma prenaglašavaju, a rizici zabašuruju. Kada morate da se upitate šta vam se to nameće kao nešto u šta treba da poverujete, i ko će zaraditi od toga što ćete u to poverovati.
  • Ognjena Jankovićhar citeretfor 4 år siden
    Opet, dobro bi bilo da upamtimo kako besplatan ručak ne postoji. Kako zakon bude hvatao priključak, i kako se bitka između korporativnih profita i društvenog dobra bude odvijala, moramo pripaziti da se ne uljuljkamo u lažni osećaj privatnosti. Kad god koristimo neki algoritam – naročito ako je on besplatan – treba da se upitamo šta se iza toga krije. Zašto mi ta aplikacija sve to daje besplatno? Šta ovaj algoritam zaista radi? Je li ta razmena takva da mi ne smeta? Da li bi mi bilo bolje bez nje?
  • Ognjena Jankovićhar citeretfor 4 år siden
    Uvek postoji asimetrija u tome kako sagledavamo snagu ciljanih političkih oglasa. Volimo da sebe smatramo ličnostima s nezavisnim mišljenjem, imunim na manipulaciju, a opet zamišljamo da su drugi – pogotovo oni sa drugačijim političkim uverenjem – fantastično lakoverni. Stvarnost je verovatno negde između.

På boghylderne

fb2epub
Træk og slip dine filer (ikke mere end 5 ad gangen)