Peter Handke

Moravska noć

Nobelova nagrada za književnost 2019.
„Najbolje Handkeovo delo. Veličanstveni autobiografski roman koji definiše ulogu pisca.“ Der Spiegel
Porodin, centralna Srbija, nešto pre ponoći. Sedam osoba približava se obali reke na kojoj je usidren brod Moravska noć. U svoj plutajući dom pozvao ih je pisac koji je odlučio da se povuče sa književne scene. Sedmorica prijatelja ne znaju zašto su pozvani tako iznenada: neke je probudio telefon, neke kucanje glasnika na vrata ili kamenčić bačen na prozor. Još veće iznenađenje čeka ih na brodu, gde ih ovaj ozloglašeni ženomrzac dočekuje u društvu jedne žene. Ko je ta žena? Njegova ljubavnica? Prostitutka? Ili možda asistentkinja? Pitanja naviru, ali pisac ne želi još ništa da govori, čitava noć je pred njim. Duga noć u kojoj će pričati o svom „kružnom putovanju“ od Balkana do Španije, Nemačke i Austrije, o putu koji je prevalio u potrazi za sopstvenim korenima, ali i bežeći od žene koja ga progoni da bi mu došla glave. A možda je to baš ova žena koja zajedno s njima dočekuje svitanje?
Moćna, živopisna, ispovedna, ali istovremeno i satirična, Moravska noć istražuje svest i sećanja pisca na zalasku karijere, idući tragom njegovih strahova, besova i zadovoljstava, koji su neodvojivi od novije istorije Srednje Evrope.
„Čuveni austrijski pisac osvrće se u ovoj elegičnoj pripovesti na svoje delo i na užasno stoleće. Moravska noć je delom duboko promišljanje istorije, a delom naprosto predivno napisana priča… Veličanstveno!“ Kirkus Reviews
384 trykte sider
Forlag
Laguna
Har du allerede læst den? Hvad synes du om den?
👍👎

Vurderinger

  • Јелена Спарићhar delt en vurderingfor 2 år siden
    👍Værd at læse
    🔮Overraskende
    🎯Læseværdig

    Роман сновиђење. Аутобиографија у облику вишестраног монолога о болу одсутности.

  • Željka Kalajdžićhar delt en vurderingfor 6 dage siden
    👎Spring denne over
    🙈Ikke min kop te

  • Mirko Milovanovichar delt en vurderingfor 2 år siden
    👍Værd at læse

Citater

  • Mirko Milovanovichar citeretfor 2 år siden
    Jedino što je preostajalo bio je inat. Nekada je on Balkancima bio pripisivan kao najlošija odlika. Prebacuju nam to i dalje, i danas kao i tada, strane sile, a tu spada i to da reč koja se koristi za inat nije naša sopstvena, nego strana reč, iz jezičkog blaga okupacione sile koja je najduže vladala, strana reč i psovka. Ali takav inat bio je, možda, ono jedino moguće, i čak ništa loše, moglo je to pre da bude poslednje sredstvo u dokazivanju sebe, što je zračilo nešto lepo, a to je značilo nešto što je pokretalo i sjedinjavalo, i mogla je takva vrsta inata da se sa Balkana prenese na sve one na zemaljskoj kugli, kojima je pod diktatom normalnog i realnog vremena pretilo razvrstavanje? Ruženi inat, da li je mogao da postane snaga? Da izazove – da dozre u – delanje?
  • Željka Kalajdžićhar citeretsidste måned
    Neke nove knjige, koje su čekale da budu čitane, ostavljao je jednostavno napolju, sve dok ne bi na vazduhu donekle požutele, dok se ne bi isavijale od noćne rose, zašto da ne, od kišnice, i pre nego što bi se latio čitanja, krivio je knjigu koliko je ta stvar mogla da izdrži, opaljivao je o zid, šutirao je, bacao je da se odbije od tavanice, i usred najlepšeg čitanja, ako je napolju padao sneg ili, još bolje, grad, moglo je da se dogodi da izađe napolje i da preko stranica koje je upravo čitao pređe grudvom snega ili da ih bučno podmetne pod zrna grada, posle čega bi čitanje bilo možda još lepše.
  • Željka Kalajdžićhar citeretsidste måned
    Oduvek mu je, znaš, avantura života bila pojačana čim bi knjiga bila oštećena spolja, nagorela, ubuđavila se, bila slepljenih stranica, dobila neki jači, što se njega tiče, i ustajali miris.

På boghylderne

fb2epub
Træk og slip dine filer (ikke mere end 5 ad gangen)